RBFJR3300FL
DigiKey Part Number
RBFJR3300FL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBFJR3300FL
Description
RES 0.33 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Metal Foil
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBFJR3300FL Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)