MAY5K2000B
DigiKey Part Number
MAY5K2000B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAY5K2000B
Description
RES 5.2K OHM 0.1% 0.3W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2 kOhms ±0.1% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)