MAX4K0200D
DigiKey Part Number
MAX4K0200D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX4K0200D
Description
RES 4.02K OHM 0.5% 0.3W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.02 kOhms ±0.5% 0.3W Through Hole Resistor Radial Metal Foil
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.311" L x 0.110" W (7.90mm x 2.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)