1092D2-12V
DigiKey Part Number
28-1092D2-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092D2-12V
Description
LED PNL IND CLEAR CLEAR 5MM LDS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Clear Clear 12V 25mA Wire Leads - 4.8" (121.92mm)
Category
Voltage
12V
Manufacturer
Visual Communications Company - VCC
Current
25mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bag
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Part Status
Active
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Type
LED
Lens Style
Round with Convex Top
Lamp Color
Clear
Millicandela Rating
7000mcd
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
468nm
Lens Transparency
Clear
Termination Style
Wire Leads - 4.8" (121.92mm)