PS0040BE22038BF1
DigiKey Part Number
PS0040BE22038BF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS0040BE22038BF1
Description
CAP CER 22PF 5KV R7 DISK
Detailed Description
22 pF ±20% 5000V (5kV) Ceramic Capacitor R7 Disk, Metal Fitting - Threaded
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)