PS0030BE10036BF1
DigiKey Part Number
PS0030BE10036BF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS0030BE10036BF1
Description
CAP CER 10PF 5KV R7 AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 pF ±10% 5000V (5kV) Ceramic Capacitor R7 Axial, Can - Screw Terminals
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)