MMA02040D2610DB300
DigiKey Part Number
MMA02040D2610DB300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMA02040D2610DB300
Description
RES 261 OHM 0.5% 2/5W MELF 0204
Detailed Description
261 Ohms ±0.5% 0.4W, 2/5W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MMA02040D2610DB300 Models
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)