MCW0612MC2000FP500
DigiKey Part Number
MCW0612MC2000FP500-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCW0612MC2000FP500
Description
RES 200 OHM 1% 1W 1206 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCW0612MC2000FP500 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.122" W (1.60mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)