MCT0603HE1002BP100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 901
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 31.446
Datasheet
In Stock: 0
Direct
Panasonic Industry
Upgrade
Panasonic Industry
Upgrade
Susumu
Susumu
In Stock: 155
YAGEO
10 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
MCT0603HE1002BP100
DigiKey Part Number
MCT0603HE1002BP100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCT0603HE1002BP100
Description
RES 10K OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCT0603HE1002BP100 Models
Category
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)