MCS04020D7501DE000
DigiKey Part Number
749-MCS04020D7501DE000TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MCS04020D7501DE000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MCS04020D7501DE000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020D7501DE000
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCS04020D7501DE000 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)