MCS04020D5902BE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 1.684
Datasheet
Direct
Susumu
In Stock: 2.634
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Upgrade
Susumu
Upgrade
59 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
MCS04020D5902BE100
DigiKey Part Number
MCS04020D5902BE100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020D5902BE100
Description
RES 59K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCS04020D5902BE100 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)