MCS04020D1801BE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 7.432
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 2.539
Datasheet
Direct
In Stock: 831
Susumu
YAGEO
In Stock: 183
Upgrade
Susumu
Upgrade
1.8 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
MCS04020D1801BE100
DigiKey Part Number
MCS04020D1801BE100-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020D1801BE100
Description
RES 1.8K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCS04020D1801BE100 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)