MCS04020D1001BE000
DigiKey Part Number
749-MCS04020D1001BE000TR-ND - Tape & Reel (TR)
749-MCS04020D1001BE000CT-ND - Cut Tape (CT)
749-MCS04020D1001BE000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020D1001BE000
Description
RES 1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCS04020D1001BE000 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)