AC05AT0003000JAC00
DigiKey Part Number
749-1849-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC05AT0003000JAC00
Description
RES 300 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC05AT0003000JAC00 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
-10/ -80ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)