VJ0805D2R2BXPQJHT
DigiKey Part Number
720-VJ0805D2R2BXPQJHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
720-VJ0805D2R2BXPQJHTCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0805D2R2BXPQJHT
Description
CAP CER 2.2PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Series
Features
High Temperature
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)