VJ0603Q270JXAAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Datasheet
27 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
VJ0603Q270JXAAP
DigiKey Part Number
VJ0603Q270JXAAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0603Q270JXAAP
Description
CAP CER 27PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0603Q270JXAAP Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.036" (0.92mm)