VJ0402A120JNAAO2L
DigiKey Part Number
VJ0402A120JNAAO2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402A120JNAAO2L
Description
CAP CER 12PF 50V 0402 EPOXY
Customer Reference
Detailed Description
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ0402A120JNAAO2L Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)