GA0805Y563KXABP31 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Image for GA0805Y563KXABP31 is not available
GA0805Y563KXABP31
DigiKey Part Number
GA0805Y563KXABP31-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GA0805Y563KXABP31
Description
CAP CER 0.056UF 50V 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.056 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
EDA/CAD Models
GA0805Y563KXABP31 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Obsolete
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)