TR15G250MFNES
DigiKey Part Number
3579-TR15G250MFNES-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR15G250MFNES
Description
RES 250M OHM 1% 1.5W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 MOhms ±1% 1.5W Through Hole Resistor Radial High Voltage Thick Film
Category
Features
High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
1.500" L x 0.125" W (38.10mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.385" (9.78mm)