FHV075100MKNRB
DigiKey Part Number
3579-FHV075100MKNRB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHV075100MKNRB
Description
FHV075, RADIAL, 100M, 10%, 200P
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MOhms ±10% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Radial High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive Thick Film
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.570" L x 0.125" W (14.48mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)