CDMM6M00F1000FET
DigiKey Part Number
3579-CDMM6M00F1000FETTR-ND - Tape & Reel (TR)
3579-CDMM6M00F1000FETCT-ND - Cut Tape (CT)
3579-CDMM6M00F1000FETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMM6M00F1000FET
Description
CDMM, 6M, 1%, 100:1, RATIO TOL.
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6M Ohm ±1% 1.5W Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 4527 J-Lead
Category
Power Per Element
1.5W
Manufacturer
Vishay Techno
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Circuit Type
Voltage Divider
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Resistance (Ohms)
6M
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±1%
Package / Case
4527 J-Lead
Number of Resistors
2
Supplier Device Package
4527
Resistor Matching Ratio
±1%
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Resistor-Ratio-Drift
±10 ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.177" (4.49mm)