CDMM500KF1000FEF
DigiKey Part Number
3579-CDMM500KF1000FEFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3579-CDMM500KF1000FEFCT-ND - Cut Tape (CT)
3579-CDMM500KF1000FEFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMM500KF1000FEF
Description
CDMM, 2-SIDED, SOLDER COATED BRO
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500k Ohm ±1% 1.5W Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±20ppm/°C 4527 J-Lead
Category
Number of Pins
3
Power Per Element
1.5W
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Applications
Automotive AEC-Q200, Voltage Divider (TCR Matched)
Resistance (Ohms)
500k
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Resistor Matching Ratio
±1%
Height - Seated (Max)
0.177" (4.49mm)
Resistor-Ratio-Drift
±20ppm/°C