TM3D686M6R3EBA
DigiKey Part Number
718-TM3D686M6R3EBATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM3D686M6R3EBA
Description
CAP TANT 68UF 20% 6.3V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
EDA/CAD Models
TM3D686M6R3EBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V