TM3D686K016CBA
DigiKey Part Number
718-TM3D686K016CBATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM3D686K016CBA
Description
CAP TANT 68UF 10% 16V 2917
Detailed Description
68 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 600mOhm
EDA/CAD Models
TM3D686K016CBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
600mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
16 V