TM3C156M016CBA
DigiKey Part Number
718-TM3C156M016CBATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM3C156M016CBA
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 400mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TM3C156M016CBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V