TM3B476M6R3HBA
DigiKey Part Number
718-TM3B476M6R3HBATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM3B476M6R3HBA
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 6.3 V 1411 (3528 Metric) 1.9Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TM3B476M6R3HBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.9Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V