TM3B475K016CBA
DigiKey Part Number
718-TM3B475K016CBATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM3B475K016CBA
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1411
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2.9Ohm
EDA/CAD Models
TM3B475K016CBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.9Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V