TM3B106M016HBA
DigiKey Part Number
718-TM3B106M016HBATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TM3B106M016HBA
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 2Ohm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TM3B106M016HBA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V