T97Z476K050ESS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 212
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 562
Datasheet
In Stock: 2.579
In Stock: 0
In Stock: 56
47 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 3024 (7660 Metric) 240mOhm
T97Z476K050ESS
DigiKey Part Number
T97Z476K050ESS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97Z476K050ESS
Description
CAP TANT 47UF 10% 50V 3024
Detailed Description
EDA/CAD Models
T97Z476K050ESS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
240mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
Z
Voltage - Rated
50 V