T97F337K020ESA
DigiKey Part Number
718-T97F337K020ESATR-ND - Tape & Reel (TR)
718-T97F337K020ESACT-ND - Cut Tape (CT)
718-T97F337K020ESADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T97F337K020ESA
Description
CAP TANT 330UF 10% 20V 3024
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 3024 (7660 Metric) 100mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T97F337K020ESA Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
3024 (7660 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
F
Voltage - Rated
20 V