ST470-75T4KX
DigiKey Part Number
718-ST470-75T4KX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST470-75T4KX
Description
ST470-75T4KX
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75 V Axial 90mOhm @ 120Hz
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 120Hz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Capacitance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Voltage - Rated
75 V