ST150-60T2MI is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 15
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 15
Datasheet
150 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 60 V Axial 1.1Ohm @ 120Hz
ST150-60T2MI
DigiKey Part Number
718-ST150-60T2MI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST150-60T2MI
Description
ST150-60T2MI
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1Ohm @ 120Hz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Capacitance
Package / Case
Axial
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Voltage - Rated
60 V