ST120-100L2KI is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
120 µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100 V Axial, Can 1Ohm
ST120-100L2KI
DigiKey Part Number
ST120-100L2KI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST120-100L2KI
Description
CAP TANT 120UF 10% 100V AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ST120-100L2KI Models
Category
Type
Hermetically Sealed
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Axial, Can
Capacitance
Size / Dimension
0.312" Dia x 1.008" L (7.92mm x 25.60mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
L2
Voltage - Rated
100 V