CWR26MH106MCHC
DigiKey Part Number
CWR26MH106MCHC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR26MH106MCHC
Description
CAP TANT 10UF 20% 35V 2915
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2915 (7338 Metric) 500mOhm
EDA/CAD Models
CWR26MH106MCHC Models
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±20%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C