Image for CWR26MH106KCHA\PR is not available
CWR26MH106KCHA\PR
DigiKey Part Number
CWR26MH106KCHA\PR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR26MH106KCHA\PR
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2915 (7338 Metric) 500mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR26MH106KCHA\PR Models
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
H
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
35 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/13
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C