CWR26KH106MCGC
DigiKey Part Number
CWR26KH106MCGC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR26KH106MCGC
Description
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2711 (6728 Metric) 350mOhm
EDA/CAD Models
CWR26KH106MCGC Models
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±20%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C