Image for CWR26KB106KCGA\HR is not available
CWR26KB106KCGA\HR
DigiKey Part Number
CWR26KB106KCGA\HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR26KB106KCGA\HR
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Detailed Description
10 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2711 (6728 Metric) 350mOhm
EDA/CAD Models
CWR26KB106KCGA\HR Models
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±10%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C