CWR26HC336JCFZ
DigiKey Part Number
CWR26HC336JCFZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR26HC336JCFZ
Description
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15 V 2214 (5634 Metric) 800mOhm
EDA/CAD Models
CWR26HC336JCFZ Models
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Series
Size / Dimension
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.085" (2.16mm)
Manufacturer Size Code
F
Tolerance
±5%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C