CWR16DB157KBGB is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR16DB157KBGB is not available
CWR16DB157KBGB
DigiKey Part Number
718-CWR16DB157KBGB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR16DB157KBGB
Description
CWR16DB157KBGB
Detailed Description
150 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 2711 (6728 Metric) 1Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6 V
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz