CWR16DB156JCDBTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR16DB156JCDBTR is not available
CWR16DB156JCDBTR
DigiKey Part Number
718-CWR16DB156JCDBTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR16DB156JCDBTR
Description
CWR16DB156JCDBTR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 1510 (3825 Metric) 4Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1510 (3825 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±5%
Features
High Reliability
Voltage - Rated
6 V
Failure Rate
C (0.01%)
Type
Conformal Coated
Grade
Military
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz