CWR16CB156MCBA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR16CB156MCBA is not available
CWR16CB156MCBA
DigiKey Part Number
718-CWR16CB156MCBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR16CB156MCBA
Description
CWR16CB156MCBA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4 V 1505 (3813 Metric) 8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Series
Package / Case
1505 (3813 Metric)
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
B
Tolerance
±20%
Features
High Reliability
Voltage - Rated
4 V
Failure Rate
C (0.01%)
Type
Conformal Coated
Grade
Military
ESR (Equivalent Series Resistance)
8Ohm @ 100kHz