CWR06NH475KRB is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 79
New at DigiKey
Image for CWR06NH475KRB is not available
CWR06NH475KRB
DigiKey Part Number
718-CWR06NH475KRB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06NH475KRB
Description
CWR06NH475KRB
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2915 (7338 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±10%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C