CWR06NC155JS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06NC155JS is not available
CWR06NC155JS
DigiKey Part Number
718-CWR06NC155JS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06NC155JS
Description
CWR06NC155JS
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2214 (5634 Metric) 4Ohm @ 100kHz
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Series
Size / Dimension
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.085" (2.16mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
F
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±5%
Failure Rate
S (0.001%)
Voltage - Rated
50 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C