CWR06NB105JCC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06NB105JCC is not available
CWR06NB105JCC
DigiKey Part Number
718-CWR06NB105JCC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06NB105JCC
Description
CWR06NB105JCC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50 V 2010 (5025 Metric) 6Ohm @ 100kHz
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Series
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
E
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±5%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
50 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
6Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C