CWR06MH475JBC is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06MH475JBC is not available
CWR06MH475JBC
DigiKey Part Number
718-CWR06MH475JBC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06MH475JBC
Description
CWR06MH475JBC
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2711 (6728 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±5%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C