CWR06MC475JRB is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06MC475JRB is not available
CWR06MC475JRB
DigiKey Part Number
718-CWR06MC475JRB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06MC475JRB
Description
CWR06MC475JRB
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2711 (6728 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±5%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C