CWR06MB475JM/TR is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06MB475JM/TR is not available
CWR06MB475JM/TR
DigiKey Part Number
718-CWR06MB475JM/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06MB475JM/TR
Description
CWR06MB475JMTR
Detailed Description
4.7 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2711 (6728 Metric) 1.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2711 (6728 Metric)
Series
Size / Dimension
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
G
Tolerance
±5%
Failure Rate
M (1%)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C