CWR06KC156KMB
DigiKey Part Number
718-CWR06KC156KMB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06KC156KMB
Description
CWR06KC156KMB
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2915 (7338 Metric) 1Ohm @ 100kHz
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±10%
Failure Rate
M (1%)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C