CWR06KB155KRC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06KB155KRC is not available
CWR06KB155KRC
DigiKey Part Number
718-CWR06KB155KRC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06KB155KRC
Description
CWR06KB155KRC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 1510 (3825 Metric) 6.5Ohm @ 100kHz
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
1510 (3825 Metric)
Series
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
D
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±10%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
25 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C