CWR06JH685MRC is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06JH685MRC is not available
CWR06JH685MRC
DigiKey Part Number
718-CWR06JH685MRC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06JH685MRC
Description
CWR06JH685MRC
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 2214 (5634 Metric) 2.4Ohm @ 100kHz
Package / Case
2214 (5634 Metric)
Series
Size / Dimension
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max)
0.085" (2.16mm)
Manufacturer Size Code
F
Tolerance
±20%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.4Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C